בינוי פינוי

     
 

בינוי פינוי

במאמר זה נסקור בפניכם הכל על בינוי פינוי. במסגרת תכנית מעין זו – הרשות המקומית יכולה לפנות בניין או בית מגורים, ולעתים שכונת מגורים על יושביה – לטובת בניית פרויקט חלופי כלשהו. במסגרת הפינוי משלמת הרשות המקומית או המדינה – כספים אשר יספיקו לקניית נכס אחר למגורים באיזור אחר בארץ או בעיר. במאמר שלפנייך תוכל לקרוא הכל על פרויקטים שנבנים במסגרת בינוי פינוי:
 
בניית בניינים חדשים
 
לרוב – מדובר בפינוי של בניינים ישנים ובניית בניינים חדשים יותר במתכונת החדשה. לדבר אין קשר לתכנית תמא 38 והוא נובע בעיקר מהרצון לשינוי תוואי פני העיר. ברבים מן המקרים מדובר בשכונות שכבר יש בהם בניינים גבוהים בנויים על תילם ומספר בתים פרטיים או בניינים נמוכי קומה מפריעים להמשך ההתחדשות. במצב זה מוצעת תכנית בינוי פינוי. תכנית זו יכולה להיות מוצעת גם על ידי הקבלנים עצמם ובמקרה זה הפיצוי יהיה – הקצאת נתח בחלקה שתיבנה לטובת בית חדש לדייר המפונה.
 
הקמת פארקים
 
ברבים מן המקרים מוצעת תכנית בינוי פינוי לשם הקמת פארק במקום קבוצת בנייני מגורים. על פי רוב מדובר בשטחים הנחשבים לפתוחים באופן יחסי בהשוואה לנוף העירוני, והרשות המקומית רואה לנכון להרחיב את השטח הפתוח לכדי פארק תוך ביצוע בינוי פינוי בקבוצת בניינים שנמצאת בשטח זה. ישנם לא מעט פארקים בארץ ובעולם שהוקמו בדרך זו.
 
סלילת כבישים
 
תכנית בינוי פינוי מבוצעת גם בעת הצורך לסלול כבישים במקום בניינים הנמצאים בסמוך לכבישים קיימים. מדובר על הצורך של משרד התחבורה להמשיך את ניתובו של כביש מסוים לכיוון מסוים, כאשר קבוצת מבנים מפריעה למימוש התכנית. במסגרת תכנית בינוי פינוי מסוג כזה ניתן שיפוי אשר מספיק לדיירים להתיישב במקום מגורים חלופי.
 
בינוי פינוי לעומת תמא 38
 
בעוד שתמא 38 עוסק בשיפוץ בניינים ומיגונם מפני רעידות אדמה, שריפות קשות התקנת ספרינקלרים ועוד. בינוי פינוי מדבר על ביטול שטח כלשהו כשטח אשר נועד למגורים או שינוי תוואי המגורים שלו לתוואי חדש אשר לא היה שם קודם לכן. במסגרת תכנית זו חלה חובה על הקבלן המבצע או הרשות שהחליטה לפנות – לפצות את המפונים בגובה הנכס אשר היה להם. בתמא 38, לעומת זאת, הדיירים חוזרים למשכנם הקבוע וניתן מימון מהקבלן המבצע המכנס את עלות הפינוי ושיכון הדיירים במבנים ארעיים שונים.