תהליך אישור תמא 38

     
 

מדריך לאישור פרוייקט תמ"א 38

תמ"א 38 הנה תכנית המתאר הארצית ה- 38 במספר. תכניות מתאר הן אלה המעצבות את אופי הבנייה בישראל על מנת להגשים מטרות ויעדים, ולמנוע מצבי בנייה לא רצויים. לדוגמה, תמ"א 35 היא תכנית מתאר לפיה מושם דגש על חיזוק מרכזי הערים, הימנעות מפרבור, ואפילו הימנעות מהקמת ישובים חדשים בישראל עד שנת 2020 על מנת שלא להפוך את ישראל לסינגפור גדולה (כרך עירוני ענק ללא שטחים פתוחים). תמ"א 38, בשונה ממנה, אינה תכנית שקובעת ליזמים איפה לבנות, אלא איך לבנות. מטרת התכנית היא הגנה על מבני מגורים מפני רעידות אדמה. המבנים שנמצאים בסיכון הם בעיקרם בנייני עמודים שנבנו לפני שנת 1980. 

ראשית כל, ודאו שהבניין שלכם זכאי לתמ"א 38 

ניתן לבצע את בדיקת הזכאות בעירייה, במועצה האזורית או בוועדת התכנון האמונה על האזור. הפקיד צריך למסור לכם מידע האם הבניין שלכם אושר על ידי הרשויות כמי שניתן לבצע בו תמ"א 38. אם הבניין שלכם לא בנוי על עמודים, ואם הבניין שלכם נבנה לאחר שנת 1980, כנראה שתקבלו תשובה שלילית. 

שנית, החליטו מה יהיה סוג הבנייה המבוקש לכם

ניתן לבנות בזמן שתמשיכו לגור בבניין, וניתן לבנות לא לפני שתדאגו לעצמכם להסדרי פינוי. במקרה הראשון, הבניין יישאר במצבו הקיים, כמובן. במקרה השני הבניין שלכם ייהרס ובמקומו ייבנה בניין חדש. בכל אחת מהשיטות התוצאה תהיה אותה תוצאה: החזרת כל הדיירים לדירותיהם המקוריות. אתם מקבלים בניין משודרג, הבנוייי על פי התקנים של היום, בתוספת מרפסת שמש וחדר. הקבלן שבנה אינו משולם על ידכם אלא מקבל זכות בנייה על הגג או בקומת העמודים לשעבר. 

שלישית, דאגו לשכור עורך דין מומחה בתמ"א 38

רק עורך דין המתמחה בסוגיות המשפטיות של תמ"א 38 חכשורי יוכל באמת ובתמים לקדם את הנושא. לפני השכרתו, כנסו אסיפת דיירים ובדקו מי הם התומכים שלכם ומי הם המתנגדים שלכם. בשונה מפינוי בינוי, בו אסור בכלל שיהיו מתנגדים, בתמ"א מותר אחוז מסוים המשתנה מעת לעת בחקיקה. עורך הדין ינחה אתכם מהו סף ההתנגדות הדרוש ליישום הפרויקט. החל מסף זה, ניתן לכפות על המתנגדים את הפרויקט ולתבוע אותם על עיכוב או מניעת ביצוע. החל מהגעה לסף התנגדות זה, העירייה, המועצה האזורית או וועדת התכנון צריכות לאשר לכם את הפרויקט על פי חוק.