שמאות מקרקעין

     
 

שמאות מקרקעין - מדוע כדאי לעסוק בתחום

שמאות מקרקעים הוא אמנם לא מקצוע הייטקי חדשני כמו "מקדם אתרי אינטרנט" או "מעצב תקשורת דיגיטלית" וכל יתר התחומים החדשים והסקסיים שמבטיחים לחבר'ה צעירים עבודה דינאמית וריווחית בעולם של המחר.מי שנמצא כיום עם שתי הרגליים על הקרקע ויודע איך נראה העולם היום ואיך יראה שוק העבודה בעשור הקרוב יודע שההיטק יכול לפרוח וללבלב אבל הוא גם יכול להתמוטט כמה פעמים בעשור הקרוב ואילו אם יש תחום אחד שאפשר לסמוך עליו שיהיה בחוד החנית של שוק העבודה הרי הוא הנדל"ן. הבהלה לנדל"ן בארץ היא בהלה אמיתית והיא לא סתם בהלהל - מדובר על תעשייה פורחת בתנופות שיא. כחלק מהצמיחה של עולם הבניה בארץ, ישנם גופים רבים שנהנים מביקוש רב ופרנסה נאה וביניהם, חברות קבלנות, משרדי אדריכלים, משרדי שמאות מקרקעין ועוד.

שמאות מקרקעין נהנית כיום מביקוש רב מאחר וישנה תנועה ערנית של פעילות בשוק הבנייה, הרכישה, ההשכרה, השיפוצים והרחבות המבנים בכל רחבי הארץ. מאחר וישנם גורמים רבים (או יותר נכון לכנות אותם "שחקנים") בעולם בנדל"ן, שחקנים בעלי אינטרסים שונים ואף מנוגדים: קונים, מוכרים, שוכרים, משכירים, מבטחים ועוד, חייב להיות גוף אחד אשר בידיו הסמכות העליונה להגיד את המילה האחרונה בנושע תעריף / ערך הנכס והמוסד הזה הוא שמאות מקרקעין.

הפירוש של שמאות מקרקעין הוא הערכת נכס: הערכת בניין, הערכת בית פרטי, הערכת מבנה ציבורי, הערכת מבנה לרבות התכולה שלו ועוד. שמאות מקרקעין איננה שייכת לאף גוף מבין השחקנים, היא איננה "עובדת" אצל הקבלן או האדריכל או היזם אשר מבקש למכור את הפרוייקט וכן שמאות מקרקעין היא איננה זרועה ואיננה מצייגת את הצד הקונה מאידך... שמאות מקרקעין הוא הגוף החיצוני, המיקצועי, האובייקטיבי המוסמך ומקובל על כל הצדדים לקביעת ערך הנכס.

לאור כל מה שנאמר כאן תחילה, ברור כשמש כי גם בעתיד, כמו בהווה ובעבר, שמאות מקרקעין תמשיך להיות תחום לו יש ביקוש בקרב כל הצדדים ולכן הפניה אל משרדי שמאות מקרקעין רק תמשיך לצבור תאוצה ולכן מי שהולך כיום ללמוד שמאות מקרקעין וכן להתחיל לעבוד כמתמחה ולאחר מכן כעובד מן המניין (כסוכן) בחברת שמאות מקרקעין, עושה את הצעד הנכון לקראת ביסוס מעמד כלכלי וחברתי יציב בחברה הישראלית. שמאות מקרקעין הוא תחום עיסוק יציב, רווחי ומוערך, כמעט נטול סיכונים וגדוש בחוויות, אתגרים וסיפוק.

ישנם כיום כמה מוסדות בארץ בהם ניתן ללמוד לקראת תעודת שמאות מקרקעין כאשר את ההסמכה המעשית ניתן להשיג דרך עבודה באחד הגופים המוכרים העוסקים בתחום של שמאות מקרקעין עד להוצאות רישיון לעסוק בתחום. כדי לברר היכן ניתן ללמוד שמאות מקרקעין, ניתן להכנס לאינטרנט ולהקליד את הצירוף "לימודי שמאות מקרקעין". אז שיהיה בהצלחה !